Kadın kansere karşı

Kanser alanında çalışmalarıyla fark yaratan Pembe İzler Derneği ve Türk Kanser Derneği kadın kanserlerine karşı farkındalığı artırmak amacıyla güçlerini birleştirdi. Kansere karşı mücadelede kadınların gücüne güç katmak ve yaşam umutlarını artırmak amacıyla güçlerini birleştiren Pembe İzler Derneği ve Türk Kanser Derneği, hayata geçirdikleri “Kadın Kansere Karşı” projesinin ayrıntılarını paylaşmak üzere 2 Kasım 2016 tarihinde Wyndham Grand Istanbul Levent Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. “Kadın Kansere Karşı” projesine imza atan dernekler; bu proje kapsamında hem farkındalığı artıracak iletişim çalışmaları yapacak hem de farklı kentlerdeki kadınlarla buluşarak bilinmesi gerekenleri aktaracak. Proje kapsamında, sosyal medyadan “#KadınKansereKarşı” hesabından düzenli olarak bilgilendirme yapılırken İstanbul, Bursa ve Aydın’da düzenlenecek etkinliklerde, uzmanlar kadınlarda sık görülen meme, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinin tanı ve tedavisi hakkında bilgi verecek.

Projede desteğiyle yer alan Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş ise, kadının hasta olmasının sadece tek bir bireyi değil, tüm aileyi ve çevresini de yakından ilgilendirdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Kadına destek olmak gerçekten çok önemli. Kadın hastalanınca yakın çevresi ve özellikle ailesi de çok etkileniyor. Eşi, çocukları… Hastanın yanı sıra ailesi ve çevresinin de çok etkilendiği için tedavi sürecinde pek çok sıkıntı yaşanıyor. Biz dernek olarak iki hedef üzerine çalışıyoruz. Kadınların erken tanı yöntemleri konusundaki bilincinin artırılması ve hastalığa yakalanan kadınların bu süreci daha kolay atlatması. Biz Pembe İzler Derneği olarak, tüm bu süreçlerde kadınlarımızın yanında olarak omuzlarına dokunan el olmayı amaçlıyoruz. Kadın Kansere Karşı projesini de pek çok kadına ulaşacağımız bir proje olması nedeniyle çok önemsiyoruz.”

Kanser alanında çalışmaları bulunan Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Demir, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihan Uras ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Güngör de toplantıya katılarak projeye destek sunan isimler olurken, kadın kanserleri (meme,  rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri)  konusunda son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştılar.

Projenin Diğer Ayakları

“Kadın Kansere Karşı” projesi İstanbul’un ardından Bursa ve Aydın’daki toplantılarla devam edecek. 26 Kasım Cumartesi günü Bursa’da ve 10 Aralık Cumartesi günü Aydın’da konunun uzmanlarını halkla buluşturan etkinliklerde kanserin erken tanısı, tarama ve tedavi sürecine dair bilgiler verilecek.

Pembe Izler